Jak wygląda przepuklina?

W miejscu pojawienia się przepukliny pojawia się miękki guz, który początkowo można wsunąć do jamy brzusznej. Przepuklina składa się z wrót przepukliny, przez które wydostaje się zawartość przepukliny, kanału przepukliny, worka przepuklinowego oraz zawartości.

Na początku przepuklina jest pusta, jednak wraz z poszerzaniem się worka oraz kanału, mogą się do niej przedostawać inne struktury. W przypadku przepukliny brzusznej może to być jelito cienkie.

Co to jest przepuklina?

Przepuklina jest to uwypuklenie zawartości ciała o charakterze patologicznym w miejscu o obniżonej odporności. W ciele człowieka może wystąpić przepuklina zewnętrzna i wewnętrzna. Do przepukliny zewnętrznej zaliczane są:

  • przepuklina brzuszna,
  • przepuklina pępowinowa,
  • przepuklina kręgosłupa,
  • przepuklina cewy nerwowej, która występuje w dwóch postaciach: przepukliny mózgowej i przepukliny rdzenia kręgowego.

Najczęściej występuje przepuklina brzuszna. Zazwyczaj diagnozowane są przepukliny brzusznej: pachwinowa, udowa, mosznowa, wargowa, pępkowa, kresy białej oraz pooperacyjna. Przepuklina wewnętrzna pojawia się, kiedy narządy jamy brzusznej przenoszą się do klatki piersiowej przez ubytek w przeponie. Osłabienie mięśni jamy brzusznej może spowodować otyłość, kichanie, kaszel, biegunka, zatwardzenie, podnoszenie ciężkich przedmiotów. Przepuklina może być uwarunkowana genetycznie, jednak częściej jest nabyta (np. spowodowana wieloma porodami).

Przepuklina – jak leczyć?

Wyczuwając w okolicach jamy brzusznej charakterystyczny miękki guzek, należy udać się do specjalisty, który ukierunkuje narząd. W przypadku przepukliny pachwinowej stosuje się metodę klasyczną, polegającą na nacięciu skóry i podwiązania naczyń podbrzusznych. Lekarz może również skorzystać z laparoskopu, który dociera do jamy brzusznej od strony otrzewnej. Przepuklinę brzuszną również usuwa się operacyjnie. Osobom starszym lub chorym można założyć pasy przepuklinowe.